Wycieczka UTW w Wesołej pt. "Perły Wielkopolski" - Poznań, Kórnik, Rogalin, 4-5.06.2016 r. Zdjęcia: Józef Jagielski
Na zdjęciu: Uczestnicy wycieczki na Ostrowiu Tumskim w Poznaniu przed katedrą.
Poznań, Ostrów Tumski, 4.06.2016 r. Grupa uczestników wycieczki przed rozpoczęciem zwiedzania z przewodniczką, 4.06.2016 r.
Poznań, Ostrów Tumski, 4.06.2016 r.
Na zdjęciu: Tablica poglądowa dla turystów.
Poznańska Bazylika Archikatedralna, położona na wyspie zwanej Ostrów Tumski w Poznaniu, otoczonej korytem Warty i Cybiny, sięga samych początków chrześcijaństwa w Polsce, II połowy X wieku.
Na zdjęciu: wnętrze katedry, nawa główna. Fot. J.Jagielski
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej. Na zdjęciu: główny ołtarz katedry. Fot. J.Jagielski
968 – ustanowienie katedry i patrona św. Piotra (pierwsze biskupstwo, siedziba pierwszego misyjnego biskupa Polski Jordana miało prawo do tego samego patrona, co siedziba papieża). Pierwsza katedra była trójnawową bazyliką o długości około 40 m z pojedynczą wieżą rozszerzającą się w dolnej części od strony zachodniej. Wzorowana była na kościołach karolińskich (kościół klasztorny w Memleben[3]). W wieży znajdowała się dwupiętrowa empora wysunięta w głąb kościoła od którego oddzielała ją dwuarkadowa galeria wsparta na pojedynczym filarze. Była to najprawdopodobniej loża książęca.
1038 lub 1039 – najazd Brzetysława I.
Na zdjęciu: nawa główna - widok od strony głównego ołtarza. Fot. J.Jagielski
XI wiek – katedra romańska, trójnawowa bazylika z dwiema wieżami od strony zachodniej z ciosów kamiennych ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela.1262 – zakończenie odbudowy prezbiterium przez biskupa Bogufała III
poł. XIV wieku – przebudowa korpusu katedry w stylu gotyckim
29 września 1341 – ślub Kazimierza Wielkiego z Adelajdą Heską i jej koronacja na królową Polski.
1360 – Kazimierz Wielki ufundował sarkofag Bolesława Chrobrego
Na zdjęciu: ambona katedralna (fot. J.Jagielski)
1939-1945 – Niemcy rabują skarbiec, wywożą pięć spiżowych płyt nagrobnych, zdzierają miedziany dach, a katedrę zmieniają na magazyn; 15 lutego 1945 – podczas walk o cytadelę katedra znajduje się w polu ostrzału artylerii. Ocalały jedynie kaplice, wypalone wnętrze odsłania pozostałości z okresu gotyku; 1946-1956 – odbudowa w formie gotyckiej z przełomu XIV i XV wieku według projektu Franciszka Morawskiego. Prowadzone jednocześnie badania archeologiczne ujawniły pozostałości katedr przedromańskiej i romańskiej; 29 czerwca 1956 – oddanie katedry do użytku wiernych
1956-1960 – renowacja kaplic; 1962 – ustanowienie bazyliki mniejszej przez papieża Jana XXIII
1983 – nawiedzenie archikatedry przez papieża Jana Pawła II
- 1807 (5 listopada) – ślub Jana Henryka Dąbrowskiego z podczaszanką Barbarą Chłapowską (liczna manifestacja patriotyczna)
- 1821 – ustanowienie archikatedry oraz dodanie drugiego patrona – św. Pawła Apostoła przez papieża Piusa VII
- 3 maja 1927 – pierwsza w dziejach polskiej radiofonii transmisja mszy (za zgodą kardynała Augusta Hlonda.
Zejście do podziemi katedralnych.
Zwiedzanie podziemi katedralnych z wykopaliskami.
W podziemiach Archikatedry Poznańskiej.
W podziemiach Archikatedry Poznańskiej.
W podziemiach Archikatedry Poznańskiej.
Uczestnicy wycieczki po zakończeniu zwiedzania Archikatedry Poznańskiej.
Krótki spacer po Ostrowiu Tumskim i najbliższej okolicy. Na zdjęciu pomnik Jana Kochanowskiego.
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.
W przemarszu z ostrowa Tumskiego na most biskupa Jordana, pierwszego biskupa Diecezji Poznańskiej.
Przeprawa w tym miejscu istniała od wczesnego średniowiecza. W 2007 odkryto relikty mostu z X wieku (wydobyto wówczas 37 elementów dębowych)[2]. Znany jest opis drewnianego mostu z połowy XIX wieku: była to wsparta na pięciu filarach konstrukcja o długości 46 metrów.
W końcu lat 80. XIX wieku władze miasta rozpisały konkurs, w wyniku którego powstał projekt żelaznego, dwuprzęsłowego mostu o długości 70 metrów, pełniącego jednocześnie rolę jazu, który mógł być podnoszony i opuszczany za pomocą hydraulicznych siłowników. Ze względu na brak odpowiednich środków finansowych projektu nigdy nie zrealizowano
Proces budowy nowego mostu Cybińskiego należał do bardziej spektakularnych przedsięwzięć inwestycyjnych ostatnich lat. Spoczywające nad kanałem ulgi przęsło starego mostu Rocha trzeba było przetransportować kilometr na północ oraz przemieścić nad mostem Mieszka I. Ważące 450 ton przęsło należało podnieść na wysokość 9 m, przetoczyć po moście Mieszka I oraz znowu opuścić na poziom gruntu. Kulminacyjny moment przetaczania stalowego przęsła po moście 29 września 2007 oglądały setki poznaniaków.
Przeprawa została oficjalnie otwarta 7 grudnia 2007 o godzinie 18:00.
Od stycznia 2008 oprócz drogi dla pieszych przez most przebiega również droga rowerowa, oznakowana dzięki interwencji m.in. Sekcji Rowerzystów Miejskich
Ratusz poznański. Ratusz w Poznaniu po raz pierwszy pojawił się w dokumentach w 1313 roku jako Domus consulum. Jego budowę zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Był to jednopiętrowy gotycki budynek wzniesiony na planie kwadratu. Z tego okresu zachowały się piwnice. Rozbudowano go w XV wieku.
Poznański Ratusz
Pręgierz na Starym Rynku w Poznaniu.
Fontanna na Rynku w Poznaniu.
Kolegiata Farna św. Stanisława.
Kolegiata Farna św. Stanisława.
Zamrk w Poznaniu.
Gmach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zamek Cesarski w Poznaniu.Zamek Cesarski w Poznaniu (niem. Königliches Residenzschloß) – najważniejsza budowla Dzielnicy Cesarskiej, powstała dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Zamek został zaprojektowany przez Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na życzenie Wilhelma II.
Poznańskie Krzyże, upamiętniające wydarzenia z czerwca 1956 roku.
Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wrzesień
2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wesołej