W dniu 10.09.2016 r. grupa bibliotekarek z bibliotek wesołowskich, czytelników i członków UTW uczestniczyła w "wycieczce literackiej szlakiem H. Sienkiewicza". Rozpoczęliśmy naszą podróż od Łukowa w woj. lubelskim. Na zdjęciu: Muzeum Regionalne w Łukowie. Fot. J.Jagielski.
Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem oglądają interesujące ekspozycje muzealne pod kierunkiem przewodniczki muzeum.
W Muzeum Regionalnym w Łukowie.
Rzeźba H. Sienkiewicza przed Muzeum Regionalnym w Łukowie
"Zawisza Czarny" - rzeźba przed Muzeum Regionalnym w Łukowie.
Chwila relaksu na ulicznej ławeczce przed Starostwem Powiatowym w Łukowie
Pomnik H. Sienkiewicza na pl. Solidarności i Wolności w Łukowie, 10.09.2016 r.
Przy pomniku H. Sienkiewicza w Łukowie, 10.09.2016 r.
Wola Okrzejska - to drugi etap naszej wycieczki literackiej i miejsce narodzin Henryka Sienkiewicza, 10.09.2016 r.
Okrzeja – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Krzywda..To trzeci etap naszej wędrówki śladami H. Sienkiewicza. W miejscowym kościele parafialnym został ochrzczony.
Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Okrzeja, gm. Krzywda, pow. łukowski, woj. lubelskie - miejsce chrztu Henryka Sienkiewicza.
Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Okrzeja - nawa główna, 10.09.2016 r. Fot. J.Jagielski
Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Okrzeja. Na zdjęciu tablica pamiątkowa we wnętrzu kościoła, 10.09.2016 r. Fot. J.Jagielski
Kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w miejscowości Okrzeja.Kościół obecny murowany obudowany w 1793 r. kosztem Teresy z Lelewelów Cieciszowskiej, prababki Henryka Sienkiewicza. Kościół konsekrował w 1806 r. Biskup Kacper Kazimierz Cieciszowski biskup Łucki później Arcybiskup Metropolita Mohilowski brat Adama Kolumny Cieciszowskiego pisarza koronnego.
W 1843 r. Józef Sienkiewicz poślubił Stefanię Cieciszowską z którego to małżeństwa urodził się Henryk, Adam, Aleksander Pius Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej. Dnia 5 maja 1846 r. (akt chrztu w księgach metrycznych parafii Okrzeja).
Kościół odnowiony wewnątrz w 1974 r. Kościół odnawiał artysta malarz Jan Molga z Warszawy. Na suficie zostały namalowane trzy obrazy. W prezbiterium w plafonie owalnym Zmartwychwstanie Pana Jezusa, w nawie sceny z "Quo Vadis" i z "Potopu" w plafonie w kształcie krzyża greckiego:
1.Dokąd idziesz Panie.
2.Obrona Jasnej Góry,
Na ścianie lewej wewnątrz kościoła umieszczone są dwie tablice pamiątkowe dziadka i babki H. Sienkiewicza, po prawej stronie kościoła znajdują się tablice pamiątkowe właścicieli majątku Jagodne.
Na zewnątrz kościoła od strony północnej jest nagrobek z herbem Cieciszowskich, a pod kościołem pochowani są Teresa z Lelewelów Cieciszowska, jej mąż Adam Cieciszowski pisarz koronny, ich syn Adam Kolumna Cieciszowski z żoną Felicjanną z Roztworowskich -Cieciszowską
Na ścianie od strony wschodniej jest obraz św. Antoniego. Kościół z zewnątrz był tynkowany w 1975 r. a malowany 1977 r.
Na cmentarzu grzebalnym w Okrzei jest grób matki H. Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej zmarłej 1 września 1873 r. w Woli Gułowskiej.
Stara płyta nagrobna spoczywająca obok nowego "pomnika nagrobnego".
Tuż za cmentarzem usypany jest kopiec ku czci H. Sienkiewicza (1 września 1932 r. - 1 września 1937r.). Kopiec oddano społeczeństwu 2 października 1938 r. przy udziale wielotysięcznej rzeszy Polaków z całej Polski.
Inicjatorem budowy kopca był Ks. Henryk Przeżdzierski Ordynariusz Siedlecki (List pasterski do młodzieży z 25.X.1924 r.)
Komitet budowy kopca: Antoni Kresa Proboszcz Okrzejski, Stanisław Kurek Organista Okrzejski, Jan Stanisław Majewski z Łukowa, Jan Kazimierz Siwiński z Okrzei, Włodzimierz Włodarski z Warszawy. Ks. Antoni Kresa został zamordowany w Oświęcimiu dnia 31 marca 1941 r.
Zgromadzeni pod kamiennym obeliskiem u podnóża kopca z uwagą słuchamy historii związanej z tym miejscem opowiedzianej niezwykle ciekawie przez dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pan dyrektor osobiście towarzyszył nam na szlaku pisarza poczynając od Woli Okrzejskiej.
Pan Maciej Cybulski, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej przy kamiennym obelisku o podnóża kopca ku czci Henryka Sienkiewicza w Okrzei. Pan Maciej Cybulski osobiście towarzyszył nam podczas podróży śladami Pisarza poczynając od Woli Okrzejskiej. Dziękujemy Panu i życzymy dalszych sukcesów w kontynuowaniu wielkiego dzieła rodziców Anny i Antoniego Cybulskich, którzy przez 34 lata wzbogacali i sławili tę piękną placówkę muzealną.
Pamiątkowe zdjęcie na szczycie kopca.
Wola Gułowska – wieś w Polsce w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Adamów.We wsi ma siedzibę rzymskokatolicka parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz muzeum ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku. Nad małą miejscowością dominuje kościół z klasztorem karmelitów.
Wnętrze kościoła w Woli Gułowskiej.Najstarsze wzmianki dotyczące Woli Gułowskiej pochodzą z lat 1508 i 1545. W 1633 r. Ludwik Krasiński, dziedzic tutejszych dóbr, postanowił ufundować klasztor OO. Karmelitów oraz nowy kościół w miejsce starej, drewnianej kaplicy. Budowę kościoła zakończono w 1782 r. jego konsekracją.
Kościół w Woli Gułowskiej.
Od 3 do 5 października 1939 w rejonie Woli Gułowskiej i Helenowa żołnierze SGO Polesie toczyli zacięte walki stanowiące ostatni etap bitwy pod Kockiem.