Wycieczka UTW Wesoła do Muzeum Porcelany w Ćmielowie i Sandomierza, 12.10.2019 r. Tekst i zdjęcia: Maria Ziemczonek-Gajewska.
12.10.2019 r. słuchaczki i słuchacze UTW w Wesołej udali się na jednodniową wycieczkę integracyjną do Ćmielowa i Sandomierza. Wyjazd nastąpił spod Urzędu Miasta i Gminy w Wesołej o godzinie 6:00. Na wstępie pilot Pan Piotr Kociszewski przedstawił nam plan zwiedzania i kolejno przekazywał nam fakty historyczne oraz ciekawostki dotyczące miejscowości, które mijaliśmy w drodze do celu. Po dwóch godzinach podróży mieliśmy półgodzinną przerwę na kawę. Do Ćmielowa dotarliśmy około godziny 11-tej. Udaliśmy się do Fabryki Porcelany.
Fabryka Porcelany w Ćmielowie miała początki w roku 1804, a pierwsze Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie powstało w 2005 roku z inicjatywy Adama Spały obecnego właściciela Fabryki Porcelany AS Ćmielów.
Na miejscu w muzeum czekała na nas przewodniczka, która oprowadziła nas po Manufakturze Porcelany. Poznaliśmy „na żywo” cały proces produkcji porcelanowych figurek.
Ogromną atrakcją jest wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który ma 22 m wysokości, 3 kondygnacje i 10 metrów średnicy. Kiedyś służył on do wypału porcelany, a teraz jest salą multimedialną, w której obejrzeliśmy film pokazujący proces produkcji porcelany.
Na każdym etapie zwiedzania mieliśmy możliwość dotknięcia surowców oraz elementów wykorzystywanych przy wytwarzaniu porcelany, można było poczuć jaką strukturę ma biskwit i jak gładka jest figurka po szkliwieniu.
Na naszych oczach malarka zdobiła porcelanę farbami ceramicznymi. Przewodniczka pokazała nam w jaki sposób można odróżnić filiżankę porcelanową od fajansowej podkładając filiżankę pod światło. Filiżanka z porcelany jest przezroczysta
Ciekawostka dotycząca porcelany różowej i niebieskiej.
Bronisław Kryński, właściciel fabryki” Świt” Ćmielów w latach 1935-1945, był konstruktorem pieców ceramicznych jest również autorem receptury porcelany różowej i niebieskiej.
Porcelana różowa wyprodukowana tuż przed wojną miała dość intensywny różowy kolor. Podczas wojny receptura na te dwa kolory zaginęła. Ale córka Kryńskiego mieszkająca w Stanach przekazała manufakturze w Ćmielowie wszystkie zapiski ojca. Na podstawie tego odtworzono recepturę na porcelanę różową i niebieską.
Aby ją uzyskać konieczne jest dodanie odpowiedniej proporcji złota do jej produkcji co jest tajemnicą manufaktury. Porcelana w kolorze różowym jest już dostępna w sprzedaży natomiast niebieska jest również wyprodukowana, ale do sprzedaży trafi w przyszłym roku.
Mieliśmy możliwość zapoznania się ze stylami w produkcji porcelany, zobaczenia jakie formy przeważały w różnych okresach. Zbiory starej porcelany są prezentowane w gablotach, w których można obejrzeć początki manufaktury od „fajansów Małachowskiego” z dekoracją nadrukową z okresu 1660-1882, poprzez serwis Druckich-Lubeckich ( zbiór z okresu 1840-1850 dekoracja wykonana w formie kalki pokryta wzorem wykonanym w technice litografii przy użyciu farb ceramicznych) po nowe projekty.
Na wystawie prezentowana jest również cała kolekcja figurek ze świata. Mogliśmy również zobaczyć jakie przedmioty codziennego użytku były wykonywane z porcelany przez lata działalności manufaktury.
Wyjątkowym miejscem jest Galeria Sztuki Współczesnej van Rij. mieszcząca się w postindustrialnej przestrzeni starej maglarni na drugim piętrze fabryki, gdzie prezentowane są prace współczesnych polskich malarzy oraz rzeźbiarzy. Na stałe prezentowane są prace światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego. Wystawa składa się z jego rzeźb ( wykonanych z naturalnego drewna, kamienia, szkła, metalu), obrazów ( wykonanych unikalną techniką „ dymu i ognia” i designu( rzeźby porcelanowe AS”Ćmielów”)
Na wystawie obejrzeliśmy również niepowtarzalny zbiór obrazów i ikon ręcznie malowanych na porcelanie oraz kolekcję zatytułowaną „Piękne Małpy Europy”.
Piękne Małpy Europy
Wyjątkowym miejscem jest Galeria Sztuki Współczesnej van Rij. mieszcząca się w postindustrialnej przestrzeni starej maglarni na drugim piętrze fabryki, gdzie prezentowane są prace współczesnych polskich malarzy oraz rzeźbiarzy. Na stałe prezentowane są prace światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego. Wystawa składa się z jego rzeźb ( wykonanych z naturalnego drewna, kamienia, szkła, metalu), obrazów ( wykonanych unikalną techniką „ dymu i ognia” i designu( rzeźby porcelanowe AS”Ćmielów”)
W Sandomierzu czekała na nas przewodniczka i odbyła z nami spacer uliczkami tego miasta, malowniczo położonego na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, zapoznając nas jednocześnie z jego historią.
Niegdyś Sandomierz należał do największych miast w Polsce. Był jednocześnie węzłem komunikacyjnym międzynarodowego szlaku handlowego, wiodącego z zachodniej Europy przez Wrocław Kraków, Wiślicę na Ruś i dalej na wschód aż po imperium mongolskie.
Spośród 120 zabytków architektonicznych w Sandomierzu za najcenniejsze uznawane są: zespół architektoniczno-krajobrazowy Starego Miasta zachowujący układ urbanistyczny z drugiej połowy XIV wieku i zespółpodominikański Kościoła św, Jakuba. Zachowały się również resztki gotyckiego obwodu warownego z Bramą Opatowską i Zamkiem, Ratusz Katedra, liczne kościoły, kamienice mieszczańskie i dworki podmiejskie.
Odbyliśmy wyjątkową wyprawę do Świata Porcelany. W Manufakturze Porcelany Adama Spały zobaczyliśmy na żwo jak powstają wyroby z porcelany Poznaliśmy historię produkcji porcelany zwiedzając starą część fabryki, w tym oryginalny piec do wypału porcelany.
Interesująca była wystawa wyrobów z porcelany począwszy od” fajansów Małachowskiego” poprzez serwisy Druckich-Lubeckich, po wpółczesne wzory wyrobów porcelanowych.
Ćmielow to nie tylko porcelana, to również możliwość obcowania ze sztuką, która jest prezentowana w postindustrialnej przestrzeni fabrycznej gdzie mogliśmy podziwiać prace współczesnych artystów jak na przykład: zbiór obrazów i ikon ręcznie malowanych (pisanych) na porcelanie czy kolekcję prac zatytułowanych „Piękne małpy Europy” oraz stałą wystawę prac (rzeźba, malarstwo, obrazy ogniem malowane) światowej sławy artysty Lubomira Tomaszewskiego.
Z kolei Sandomierz – gdzie San domierza do Wisły, miasto X-wiekowej historii. Niegdyś miasto to było siedzibą książąt i rezydencją królów. Wielowiekowy rozkwit Sandomierza jest widoczny do dziś w licznych budowlach miejskich i sakralnych.
Podziwialiśmy gotycką Bramę Opatowską oraz panoramę miasta z jej ostatniej kondygnacji, m.in. Góry Pieprzowe, Krzemionki opatowskie, rynek.
Następnie przeszliśmy ulicą Opatowską obok kamienicy Oleśnickich pod Ratusz, Podziwialiśmy wnętrze Bazyliki Katedralnej a w niej m. in. piękne ruskie freski nad prezbiterium. Ze wzgórza zamkowego fotografowaliśmy zamek oraz panoramę okolic Sandomierza w tym widok na Wisłę. Następnie przeszliśmy obok Zespołu Klasztornego Dominikanów i Kościoła św, Jakuba, dalej podążalismy wąwozem Piszczele w kierunku Ucha Igielnego przez które wydostaliśmy się na ulicę Opatowską.
W drodze w kierunku Rynku minęliśmy pomnik krzemienia pasiastego powstały w związku z wpisaniem w tym roku Krzemionek Opatowskich na listę Unesco.
Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do restauracji na zasłużony obiad, ponieważ byliśmy już bardzo zmęczeni.
Grudzień
2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wesołej